Przegląd Polskich Filmów „Ciclo de Cine Polaco Contemporaneo”

Już po raz czwarty mamy przyjemność zaprosić Państwa na Przegląd współczesnego polskiego kina: „Ciclo de Cine Polaco Contemporaneo”, który odbędzie się dniach 26 lutego-1 marca 2015 roku w TEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife.Przegl

Już po raz czwarty mamy przyjemność zaprosić Państwa na Przegląd współczesnego polskiego kina: „Ciclo de Cine Polaco Contemporaneo”, który odbędzie się dniach 26 lutego-1 marca 2015 roku w TEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife.Przegląd, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze polskie produkcje filmowe ostatnich lat, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Polsko – Kanaryjskie ARKA przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie (www.culturapolaca.es), Fundacją Wspólna Przestrzeń oraz TEA Tenerife Espacio de las Artes.

Podczas tegorocznej edycji „Ciclo de Cine Polaco” będzie można zobaczyć następujące produkcje:

26.02.2015 godzina 20:30 IMAGINE
Andrzej Jakimowski/ 2013/ 101′

To wzruszająca historia Iana, charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa . Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności…

27.02.2015 godzina 19:00 JACK STRONG
Władysław Pasikowski/ 2013/ 127′

Oparta na faktach opowieść o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim, który – będąc w samym środku systemu – samotnie podejmuje batalię przeciw Sowietom. Planując manewry Układu Warszawskiego, orientuje się, że Amerykanie odpowiedzą kontratakiem na terytorium Polski. Dzięki swojej determinacji, rozpoczyna wieloletnią, ryzykowną, wyczerpującą psychicznie współpracę z CIA. Odtąd życie jego i jego rodziny jest zagrożone, a jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do tragedii

27.02.2015 godzina 21:30 DEEP LOVE
Jan P. Matuszyński/ 2013/ 84′

Pewny siebie pięćdziesięciolatek, Janusz, bardzo aktywny człowiek, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Asi, zaczyna się poruszać i coraz sprawniej funkcjonować. Nadal jednak ma poważne problemy z porozumiewaniem się, a jedyną osobą, która rozumie jego mowę jest Asia. Staje się ona tłumaczem między nim a światem. Tym, co go nakręca i motywuje do dalszej walki jest wielkie marzenie – chciałby ponownie zanurkować, choć jest to poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Jego celem staje się wyprawa do pięknego, ale i niebezpiecznego Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka.

28.02.2015 godzina 19:00 PŁYNACE WIEŻOWCE
Tomasz Wasilewski/ 2013/ 89′

Historia młodego chłopaka, Kuby, który mieszka razem z matką i swoją dziewczyną Sylwią . Trenuje pływanie i jest świetnie zapowiadającym się sportowcem. Pozornie poukładane życie Kuby i jego bliskich komplikuje się, gdy ten poznaje Michała. Ich wzajemna fascynacja nieoczekiwanie przeradza się w uczucie, a miłość Sylwii do Kuby zostaje wystawiona na ciężką próbę.

28.02.2015 godzina 21:30 MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO
Michał Bielawski/ 2014/ 96′

Dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w okolicznościach nadzwyczajnych. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.
1.03. 2015 godzina 19:00 PAPUSZA
Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze /2013/ 131′

Opowieść o o losach polskich Romów po drugiej wojnie światowej, skupiając się na życiu i twórczości poetki Papuszy. Z jednej strony to oparta na faktach, dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima.

Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z hiszpańskimi napisami. Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.Serdecznie zapraszamy!!!