Piąty Przegląd Polskich Filmów „Ciclo de Cine Polaco Contemporaneo”

Już po raz piąty mamy przyjemność zaprosić Państwa na Przegląd współczesnego polskiego kina: „Ciclo de Cine Polaco Contemporaneo”, który odbędzie się w maju 2016 roku w TEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife. W tym roku, inaczej …

Już po raz piąty mamy przyjemność zaprosić Państwa na Przegląd współczesnego polskiego kina: „Ciclo de Cine Polaco Contemporaneo”, który odbędzie się w maju 2016 roku w TEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife.
W tym roku, inaczej niż w latach poprzednich, produkcje będą wyświetlane w kolejne czwartki maja – zaczynając od 5 maja. 5 maja odbędzie się także uroczysta inauguracja tegorocznego festiwalu.
Przegląd, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze polskie produkcje filmowe ostatnich lat, został zorganizowany dzięki współpracy Stowarzyszenia Polsko – Kanaryjskiego ARKA, Instytutu Polskiego w Madrycie (www.culturapolaca.es), Fundacji AVA ARTS oraz TEA Tenerife Espacio de las Artes. Projekt został wsparty dotacją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.Podczas tegorocznej edycji Ciclo de Cine Polacozostaną pokazane następujące produkcje:
– „En cuerpo y alma” (Ciało/Body) – 5.05. godz. 20.00- „Carte Blanche” – 12.05. godz. 20.00- „Pequenos golpes” (Małe stłuczki) – 19.05. godz. 20.00- „Coraje” (Wymyk) oraz film krótkometrażowy „Tierra Madre” (Matka Ziemia) – 26.05. godz. 20.00
Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z hiszpańskimi napisami. Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.Serdecznie zapraszamy!!!

„En cuerpo y alma” (Ciało/Body) Małgorzata Szumowska, 2015, 90′
„Body/Ciało” to opowieść o trudnej relacji ojca – cynicznego prokuratora z cierpiącą na anoreksję córką, którzy próbują poradzić sobie po stracie bliskiej osoby. Pewnego dnia w ich życiu pojawia się terapeutka Anna, która oznajmia im, że zmarła skontaktowała się z nią i próbuje przekazać im pewną wiadomość.Za swój film ,na festiwalu filmowym Berlinale 2015, Małgorzata Szumowska została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem.
„Carte Blanche”, Jacek Lusiński, 2015, 106′
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra.

„Pequenos golpes” (Małe stłuczki), Aleksandra Gowim, Ireneusz Grzyb, 2014, 78′
Film o przypadkowym spotkaniu ludzi, którzy z różnych powodów nie lubią wyznaczonych szlaków. Chcą szczęścia na własnych, a nie podyktowanych przez innych warunkach. To także film o miłości, a raczej o tym, co robić, aby się przed nią obronić, bo miłość jest zachłanna, egoistyczna, przeczy niezależności i nie prowadzi do niczego dobrego. Małe stłuczki to film o tym, czy daje się z miłości wybronić za pomocą małej stłuczki, czy też, gdy w grę wchodzą prawdziwe emocje, musi się ona skończyć wielką katastrofą.
„Coraje” (Wymyk), Greg Zgliński, 2011, 83′
Bracia Alfred i Jerzy są świadkami brutalnego incydentu w podmiejskiej kolejce. Kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Jeden z braci, Jerzy staje w jej obronie. Natomiast drugi brat, Alfred – reaguje poniewczasie i staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata, który zostaje wyrzucony z pędzącego pociągu
„Tierra Madre” (Matka Ziemia), Piotr Złotowicz, 2015, 30′
Dramat psychologiczny nasączony elementami mistycyzmu, zakorzenionymi w bogatej mitologii polskiej wsi. Historia konfliktu oczekiwań ojca z możliwościami i wrażliwością syna. Maciek – główny bohater filmu – nie jest już chłopcem, ale jeszcze nie stał się mężczyzną. Chce zaspokoić ambicje ojca i – tak jak wszyscy w rodzinie – zostać rzeźnikiem. Jest jednak zbyt wrażliwy, żeby zadać cierpienie zwierzęciu. Chłopak wszystkie ciepłe uczucia kieruje w stronę starego, zaniedbanego sadu – jedynej pamiątki po jego zmarłej matce.