3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na 3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który odbędzie się dniach 6- 9 marca 2014 roku wTEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife. Festiwal, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze p …

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na 3 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który odbędzie się dniach 6- 9 marca 2014 roku wTEA- Tenerife Espacio de las Artes w Santa Cruz de Tenerife.
Festiwal, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze polskie produkcje filmowe ostatnich lat, został zorganizowany przez Stowarzyszenie Polsko – Kanaryjskie ARKA przy współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie (www.culturapolaca.es) oraz TEA Tenerife Espacio de las Artes.Wszystkie filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji językowej z hiszpańskimi napisami. Wstęp wolny do wyczerpania miejsc.Serdecznie zapraszamy!!!
Program festiwalu:
Czwartek, 6 marca 2014r. 20: 00 UROCZYSTA INAUGURACJA przed projekcją:20: 00 PIĄTA PORA ROKU (La quinta estación del año)/ reżyseria: Jerzy Domaradzki/ czas projekcji: 96’
Opowieść Jerzego Domaradzkiego o podróży dwojga ludzi, których z pozoru dzieli wszystko – Barbary ( E. Wiśniewska) i Wiktora ( M. Dziędziel), stała się doskonałym pretekstem do rozliczenia z realiami współczesnej Polski. Bohaterowie przeżyli swoją młodość i dorosłe życie w czasach reżimu komunistycznego, a obecnie będąc w wieku skłaniającym do pierwszych podsumowań, dostrzegają wiele niuansów tego, co zmieniło się na ich oczach.Przez to Piąta pora roku jest nie tylko ciepłą opowieścią o tym, jak przy bliższym poznaniu się różnice społeczno-kulturowe schodzą na dalszy plan. Jest też portretem Polskipo dwudziestu latach demokracji. Portretem, który skłania do refleksji nad tym, w jakim kraju żyliśmy 'wczoraj’, a w jakim będziemy żyć 'jutro’.Piąta pora roku to również koncert gry aktorskiej dwóch wybitnych polskich aktorów. Ich kunszt doceniony został na międzynarodowych festiwalach. Ewa Wiśniewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na 22 festiwalu filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers w Chinach, natomiast Mariana Dziędziela wyróżnili jurorzy festiwalu w Kairze.
Piątek, 7 marca 2014r. 19: 00 SENNOŚĆ (Somnolencia) reżyseria: Magdalena Piekorz/ czas projekcji: 105’
Znakomity młody pisarz dokonał niewłaściwego wyboru życiowej drogi, brnąc w emocjonalną pułapkę, z której nie umie znaleźć wyjścia. Utalentowana aktorka cierpiąca na narkolepsję zamknięta w swym luksusowym domu podejrzewa męża o zdradę. Wreszcie początkujący lekarz nie potrafi wydobyć się spod opiekuńczych skrzydeł rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Zbieg okoliczności sprawia, że drogi ich wszystkich przecinają się. Opowieść o ludziach, którym życie zaczęło przeciekać przez palce, którzy zapadli w rodzaj emocjonalnego letargu i choć żyją, nie żyją naprawdę. Każdy z nich pod wpływem impulsu budzi się na nowo do życia, podejmuje kolejną próbę pójścia własną drogą, wiedząc, że nie będzie to łatwe.Drugi film Magdaleny Piekorz – od czasu głośnego debiutu obrazem „Pręgi”- spotkał się z równie przychylną reakcją publiczności, czego dowodem jest nagrodzenie go Złotym Klakierem na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku, jako najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu.
21: 30 OPERACJADUNAJ (Operación Danubio) reżyseria: Jacek Głomb/ czas projekcji: 104’
Akcja filmu toczy się wokół prawdziwej historii – w sierpniu 1968 roku podczas inwazji Wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, która zdaniem niektórych była “przyjazną interwencją”, zniknęła “Biedroneczka” – wysłużony polski czołg. To jedyne prawdziwe wydarzenie w historii opowiedzianej przez Jacka Głomba. Kolejne zabawne przygody postaci z filmu nie mają już żadnego odzwierciedlenia w faktach. Załoga gubi drogę, a jakby to było zbyt mało – „parkuje” w zaskakującym miejscu… Czy czterej pancerni wykonają zadanie? Czy zostaną zwyciężeni w starciu z niechęcią czeskich „przyjaciół” i wdziękiem czeskich dziewcząt? Operacja Dunaj to polsko-czeska produkcja z gwiazdorską obsadą. Film został wyreżyserowany przez Jacka Głomba i „pod specjalnym nadzorem” Jiriego Menzla – zdobywcy Oscara, jednego z najsłynniejszych czeskich reżyserów i aktorów, który czuwał nad artystyczną realizacją scen, a także wcielił się w jedną z ról. Na ekranie zobaczymy najpopularniejszych polskich aktorów – Macieja Stuhra, Tomasza Kota i Zbigniewa Zamachowskiego.
Sobota, 8 marca 2014r. 19: 00 OSTATNIEPIĘTRO (Última planta) reżyseria: Tadeusz Król/ czas projekcji: 84’
Najnowszy film Tadeusza Króla, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia kapitana Wojska Polskiego, Derczyńskiego (znakomity Janusz Chabior), który w prowincjonalnym, polskim miasteczku wraz z żoną i dziećmi prowadzi spokojne życie, aż do czasu, gdy trafia na ślad afery w swojej jednostce. Dziwne zbiegi okoliczności, interpretacje, domysły i faktyczne stany zagrożenia doprowadzają bohatera filmu na skraj wyczerpania psychicznego… W obawie o szczęście swoich najbliższych kapitan Derczyński postanawia bronić swojej rodziny…Ostatnie piętro, pokazując jak niedaleko jest od szczytnych wartości do radykalizmu czy wręcz fanatyzmu, z minuty na minutę, zamienia się z niemal lekkiej komedii obyczajowej, poprzez film sensacyjny, w ciężki, budzący grozę, thriller.

21: 30 PRĘGI (Marcas)